Blog

Większość zaburzeń behawioralnych naszych psów, bierze się po prostu z zupełnego ich niezrozumienia. Kiedy już uda Ci się “otworzyć” to zobaczysz, że Wasza więź będzie silna i głęboka jak nigdy dotąd i poczujesz, że to coś naprawdę wspaniałego!

Teoria poliwagalna – co może wnieść do naszego życia z psami?

Teoria ta tłumaczy, dlaczego dla ssaków (m.in. ludzi i psów) interakcje społeczne są tak ważne. Ponieważ dosłownie, ssaki czerpią korzyści neurofizjologiczne i biologiczne z zaangażowania społecznego. A teraz do rzeczy. Czym jest nerw błędny? Nerw błędny dzieli się na 2 gałęzie – brzuszną i grzbietową. Najstarsza w hierarchii filogenetycznej jest ścieżka grzbietowa. Szacuje się, że powstała już ponad 500 milionów lat temu. Część grzbietowa nerwu…

Czytaj dalej

Wpływ bólu na zachowanie psa

“Zdolność odczuwania bólu jest cechą wspólną wszystkich ssaków, w tym zwierząt towarzyszących, a naszym obowiązkiem moralnym i etycznym, jako członków środowiska weterynaryjnego, jest złagodzić ich cierpieniu najlepiej jak tylko potrafimy.” Tymi słowami WSAVA – The World Small Animal Veterinary Association – rozpoczyna swój przewodnik do oceny, rozpoznawania i leczenia bólu u zwierząt towarzyszących. Uważam, że to obowiązek nie tylko środowiska weterynaryjnego, ale także trenerskiego, czy…

Czytaj dalej

Jak możliwość wyboru czyni małe cuda.

Dziś z ciekawością zajrzałam do swojego dzienniczka treningowego, gdzie zapisuję nasze postępy nie tylko w treningu, ale i w życiu codziennym. Trafiłam na bardzo ważny wpis z kwietnia 2019 r., którym pragnę się z Wami podzielić. Pewnie zauważyliście, że nie raz poruszam temat wyboru. Sama lubię podejmować decyzję mając kilka możliwości do wyboru. Brzmi bezpiecznie, prawda? Podobnie mają psy. To był jeden z kwietniowych dni….

Czytaj dalej

Kilka ciekawostek o lekach przeciwdepresyjnych

Leki przeciwdepresyjne są niejednorodną grupą i oprócz wskazania przy zaburzeniach nastroju, pomagają przy wielu innych jak: zaburzenia lękowe, OCD, jelito drażliwe, czy ból neuropatyczny. Skąd tak szeroki zakres działania tych leków? Ponieważ działają one na wiele różnych receptorów, transporterów – znajdujących się nie tylko w układzie nerwowym 🙂 Czy wiesz że? Główna pula serotoniny znajduje się w układzie pokarmowym (ok. 95%), a ponadto w ośrodkowym…

Czytaj dalej

Trening medyczny

Zapraszam Cię do lektury krótkiego artykułu, który przygotowałam wraz z Agatą Serugą.  Myślimy, że każdy opiekun jakiegokolwiek zwierzaka chciałby, aby jego podopieczny nie cierpiał podczas jakiegokolwiek zabiegu – pielęgnacyjnego, medycznego, a nawet zwykłego zakładania szelek/obroży, czy też przypinania smyczy.  Więc dziś poznasz  podstawy z treningu kooperacyjnego. Ale zanim przejdziesz do artykułu – zapraszamy Ciebie do obejrzenia filmu z Nandim – pacjentem Karoliny, którego Opiekunka włożyła…

Czytaj dalej

Sygnały stresu u psów

Ponieważ mamy ostatnio bardziej stresujący czas w naszym kraju, postanowiłam przybliżyć dziś Wam sygnały stresu u naszych psiaków.🐕 Część z nich jest też nazywana sygnałami uspokajającymi. Temat już wiele razy poruszany w Internecie, jednak zauważyłam, że wciąż występuje bardzo mała świadomość u opiekunów psów. Oczywiście wszystkie z nich należy interpretować w zależności od sytuacji, część z nich jest oznaką stresu w jednej, a w drugiej mogą pełnić już inną funkcję, która ma na celu uniknąć konfliktu z drugim psem….

Czytaj dalej

Słodka trucizna – CZEKOLADA

Dziś opiszę kolejny groźny produkt dla naszych psów, który jest dostępny chyba w każdym domu. Kto nie zjadł całej tabliczki czekolady na raz, niech pierwszy rzuci kamieniem ! 😉 Dla naszych kubków smakowych – chwila rozkoszy, dla naszych psów – jest trucizną. Niestety (!) można spotkać specjalne czekolady dla psów, które oczywiście nie są toksyczne, ale mogą wprowadzić kogoś w błąd – np. mniejsze dzieci. Psia czekolada do złudzenia przypomina tą…

Czytaj dalej

Trucizny w naszym domu – KSYLITOL

Czy jesteś pewien, że Twój dom jest bezpieczny dla Twojego psa ? Czekolada, czosnek, czy rodzynki – schowane są w niedostępnym miejscu – tak, aby nasze zwierzę było bezpieczne. Ale czy wiesz, że te miętówki light, co właśnie leżą na stole lub rozlana przez dzieci pasta do zębów na podłodze w łazience mogą być groźne dla Twojego psa? Zawierają KSYLITOL, który jest trucizną dla naszych czworonogów (także dla kotów). Ksylitol należy do grupy alkoholi cukrowych,…

Czytaj dalej

Leki psychotropowe u zwierząt – czy rzeczywiście jest się czego obawiać?

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat stosowania leków psychotropowych u psów, zapraszam Cię na mój webinar: Psychofarmakoterapia psów – przewodnik dla Opiekunów. Kupisz go w moim sklepie za 80 zł. Leki psychotropowe – grupa leków stosowana w łagodzeniu objawów w zaburzeniach zachowania psów. Niepotrzebnie wzbudzają one nieprzyjemne skojarzenia – stosowane są jako uzupełnienie terapii behawioralnej. Jeśli stosowane są pod ścisłą kontrolą lekarza weterynarii i…

Czytaj dalej
Scroll to Top