Leki psychotropowe u zwierząt – czy rzeczywiście jest się czego obawiać?

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat stosowania leków psychotropowych u psów, zapraszam Cię na mój webinar: Psychofarmakoterapia psów – przewodnik dla Opiekunów. Kupisz go w moim sklepie za 80 zł.

Leki psychotropowe – grupa leków stosowana w łagodzeniu objawów w zaburzeniach zachowania psów. Niepotrzebnie wzbudzają one nieprzyjemne skojarzenia – stosowane są jako uzupełnienie terapii behawioralnej. Jeśli stosowane są pod ścisłą kontrolą lekarza weterynarii i doświadczonego behawiorysty – mogą bardzo pomóc.

Bardzo wiele osób uważa, że środki psychotropowe powinny być ostatecznością. Że powinniśmy z nich korzystać, kiedy wszystko inne zawiedzie lub gdy problem naprawdę się nasila. 

Zaburzenie zachowania to zaburzenie zdrowia psychicznego i jak w przypadku każdej innej choroby, prócz oczywiście głównej – terapii behawioralnej i modyfikacji środowiska, w którym żyje pies, stosujemy dodatkowo wspomaganie farmakoterapią. Ma ona pomóc nam i psu osiągnąć trwalszy efekt postępów w pracy i zapewnić dużo większy komfort zwierzęcia i jego mniejsze cierpienie. 

Nie bądźmy jak pewna polska sławna podróżniczka i pisarka, która ludziom z depresją zaleca dużo uśmiechu i pozytywnego myślenia. W przypadku ludzi brzmi to dla nas absurdalnie, prawda? To dlaczego dopuszczamy taką myśl w przypadku zwierząt? To że oznaki cierpienia zwierząt znacznie różnią się od naszych – ludzkich, nie znaczy, że ich nie ma. 

Bo trudno zaprzeczyć, że pies z lękiem separacyjnym, który z paniki i stresu wygryza ściany, framugi, załatwia się lub z kolei spędza 8 h w apatii wpatrując się w drzwi, nie cierpi. Podobnie jak zwierzę z zachowaniami kompulsywnymi, który do krwi potrafi wylizywać sobie miejsce na ciele, lub kręcić się wkoło przez kilka godzin bez przerwy.

Chcę jeszcze poruszyć jedną kwestię – problemy behawioralne to szereg różnych zachowań naszych zwierząt niepożądanych przez opiekunów. Wiele z nich są to ZACHOWANIA NORMALNE po prostu nieakceptowane przez właściciela, np.: skakanie przy powitaniu czy gryzienie w zabawie. W takich sytuacjach nie stosujemy farmakoterapii. Farmakoterapię stosujemy jedynie w ZABURZENIACH ZACHOWANIA.

Mechanizm działania leków psychotropowych może się mocno różnić w zależności od konkretnego leku. Poprzez oddziaływanie na transportery, receptory – wpływają na różnego rodzaju drogi związane z neuroprzekaźnikami takimi jak: dopamina, serotonina, noradrenalina, GABA, czy glutaminian. To z kolei powoduje w komórce nerwowej powstawanie nowych białek, które są budulcem dla nowych połączeń nerwowych, receptorów, czynników neurotroficznych, czy innych bardzo potrzebnych elementów biorących udział w neuroplastyczności.

Podsumowując – leki są bardzo pomocne i mają ogromny wpływ na komfort zwierzęcia, jego poczucie bezpieczeństwa i nabywanie kolejnych doświadczeń, umiejętności które są podstawą w terapiii behawioralnej. 

Pamiętajmy też, aby nigdy nie stosować takich leków bez konsultacji z lekarzem weterynarii. To, że sąsiadka daje swojemu psu w sylwestra taki lek, to nie znaczy że u nas też on zadziała. Leki mogą wchodzić w interakcje, także z ziołami, więc ogromnie ważny jest wywiad z Opiekunem oraz badania – ponieważ każdy lek ma różne przeciwwskazania.  Uważajmy także jakie suplementy, nawet te kupowane w sklepach zoologicznych, podajemy naszemu psu, gdyż mogą nasilić działanie leków, a nawet wywołać zespół serotoninowy.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat stosowania leków psychotropowych u psów, zapraszam Cię na mój webinar: Psychofarmakoterapia psów – przewodnik dla Opiekunów. Kupisz go w moim sklepie za 80 zł.

Bibliografia:

Julia Albright- Obalamy mity dotyczące zwierząt – Weterynaria po dyplomie, Veterinary Psychopharmacology – S. L. Crowell-Davis T. F. Murray L. M. de Souza Dantas , Medycyna behawioralna psów i kotów – Debra F. Horowitz Daniel S. Mills, Farmakoterapia zaburzeń zachowania psów i kotów – lek. wet. Jolanta Łapińska – Magazyn Weterynaryjny.

Scroll to Top