Czy jesteś pewien, że Twój dom jest bezpieczny dla Twojego psa ? Czekolada, czosnek, czy rodzynki – schowane są w niedostępnym miejscu – tak, aby nasze zwierzę było bezpieczne. Ale czy wiesz, że te miętówki light, co właśnie leżą na stole lub rozlana przez dzieci pasta do zębów na podłodze w łazience mogą być groźne dla Twojego psa? Zawierają KSYLITOL, który jest trucizną dla naszych czworonogów (także dla kotów).
- Ksylitol należy do grupy alkoholi cukrowych, w naturalnym środowisku w ilościach nieszkodliwych ( oczywiście jeśli jedzone z umiarem 😉 ) występuje w w wielu owocach i warzywach takich jak śliwki (935 mg/100 g s.m.), truskawki (362 mg/100 g s.m.), kalafior (300 mg/100 g s.m.) i maliny (268 mg/100 g s.m.), a także w grzybach oraz organizmie ludzkim (1-3).
- Wykorzystywany jest w przemyśle spożywczym i farmaceutycznym, ze względu na swoje właściwości jako : niskokaloryczny środek słodzący, emulgator, stabilizator, substancja pochłaniająca wilgoć oraz środek zagęszczający.
Gdzie możemy znaleźć ksylitol?
Oczywiście oprócz dietetycznych produktów piekarskich i słodyczy – ciastek, lizaków, babeczek itd. ksylitol występuje też w innych produktach, które mogą zaskoczyć:
- spray do nosa (np. w celu oczyszczania nosa i zatok), leki nasenne, leki zobojętniające kwas żołądkowy, leki uspokajające.
- pasty do zębów, płyny do płukania jamy ustnej, gumy do żucia, miętówki.
- gumy używane w celu zwalczaniu uzależnienia nikotynowego
- suplementy diety, multiwitaminy
- a także przeróżne słodycze i produkty „bez cukru” np. masło orzechowe
Jaka dawka ksylitolu jest niebezpieczna?
Toksyczność ksylitolu jest zależna od dawki. Do wywołania hipoglikemii u psów potrzeba około 0,1 g/kg m.c., natomiast dawka około 0,5 g/kg m.c.powoduje martwicę wątroby. Upośledzenie czynności wątroby obserwowano w ciągu 12 godzin od spożycia ksylitolu, może się ono jednak rozwinąć nawet do 72 godzin od momentu spożycia substancji.
- już jedna guma do żucia/miętówka może wywołać objawy hipoglikemii u psa o masie 4,5 kg.
- Nie zaleca się stosowania węgla aktywowanego, gdyż ten słabo przyłącza ksylitol.
Jakie objawy wywołuje zatrucie ksylitolem?
Wymioty, posmutnienie, biegunkę, hipoglikemię, podwyższenie aktywności enzymów wątrobowych, niezborność, drżenia mięśni oraz napady drgawkowe.
Jak sami widzicie, ważne jest, aby nie pozostawiać nic na wierzchu w domu – spray do nosa leżący na kanapie może okazać się zabójczy dla naszego szczeniaka, który lubi gryźć wszystko co spotka na swojej drodze. Pamiętajcie, że jeśli tylko macie jakieś wątpliwości w przypadku samopoczucia Waszego psa – zawsze kontaktujcie się z lekarzem weterynarii.
Źródła:
Małgorzata Grembecka Ksylitol – Rola w diecie oraz profilaktyce i terapii chorób człowieka / J. Thawley – Leczenie zatruć u zwierząt – poradnik krok po kroku – Weterynaria po dyplomie / Ginger Watts Brown – Dziesięć najważniejszych zatruć powodujących hipoglikemię – Weterynaria po dyplomie / Ahna Brutlag – To w tym także jest ksylitol? – Weterynaria po dyplomie / https://www.fda.gov/consumers/consumer-updates/paw… /